Jaime Gurpegui: Találkozás James Martin jezsuita atyával

és Austen Ivereigh-vel, amelyből kiderül,

ki volt a jelöltjük a pápaválasztásra

(Az alábbi cikk 2025. május 5-én jelent meg a spanyol és olasz nyelvű InfoVaticana tradicionalista katolikus portálon.)

Az Örök Város ezekben a napokban a a konklávé előtti várakozástól zsong. A Vatikán melletti folyosók, kávézók és éttermek hemzsegnek a bíborosoktól, újságíróktól, papoktól és mindenféle kommentátoroktól. Mi is jártuk a várost, és nem kevés ismerős arcba botlottunk.

De ha van egy találkozás, amit nem fogunk elfelejteni, az a ma délutáni volt. A Borgo Pio környékén sétálgatva nem mással futottam össze, mint a jezsuita James Martinnal [aki a homoszexualitás népszerűsítője katolikus körökben] és a brit Austen Ivereigh-vel [angol újságíró, Ferenc pápa életrajzának írója], Ferenc pápa pontifikátusának két leglelkesebb támogatójával és a zsinati, befogadó és párbeszédorientált megközelítés fáradhatatlan védelmezőivel... legalábbis papíron.

Meglátva őket, barátom és útitársam köszönni akart nekik, így bemutatkoztunk egymásnak: „Az InfoVaticana-tól jöttünk”. A reakció azonnali és őszintén szólva árulkodó volt. James Martin, a „Hidakat építünk” szerzője, annak a könyvnek, amely azt állítja, hogy hidakat épít az Egyház és a periférián élők között, szó nélkül hátat fordított nekünk. Semmi párbeszéd, semmi híd, még egy üdvözlés sem. Csak egy fal. Elég sokatmondó. Nem lehetünk az ő fajtája.

Austen Ivereigh viszont beszélt hozzánk... bár lehet, hogy azt kívánja, bárcsak ne tette volna. Láthatóan feldúltan - és a beszélgetés előrehaladtával egyre inkább feldúltan - felállt, odajött hozzánk, és határozottan szemrehányást tett nekünk a „kampányért”, amelyet szerinte Robert Prevost bíboros ellen folytatunk. „Nagyon érdekes kampányt folytatnak Prevost ellen” - mondta dühvel és frusztrációval vegyes hangon.

Amikor azt válaszoltuk: „Nem, nem Prevost ellen, hanem az Egyház eltussolási kultúrája ellen - ön most ezt támogatja?”, érezhető volt a kellemetlenkedés. Ivereigh idegesen a Sodalitium-ra hivatkozott, mint információink feltételezett eredetére. Amikor elmagyaráztuk, hogy sok eset van, mind dokumentálva, szarkasztikusan ragaszkodott ahhoz, hogy az InfoVaticana „mindig többet tud”, utalva azokra a dokumentumokra, amelyeket az ügyben közzétettünk. A reakciója nem hagyott kétséget: Prevost volt az emberük, az a jelölt, akibe minden reményüket helyezték.

A jelenet nem is lehetett volna beszédesebb. Alig néhány órával a konklávé kezdete előtt a bennfentesek idegesek. Nem azért, mert valaki rágalmazza Prevostot, hanem mert fény derül az igazságra. Mert a dokumentumok, a tanúvallomások és a mulasztások megvannak - dokumentálva és közzétéve. És még több is van.

Ez leleplező: ugyanaz a kör, amely zsinatiságot, átláthatóságot és a párbeszéd hídjait követeli, nem bírja elviselni, ha szövetségeseik sötét zugai megvilágításra kerülnek. Egyesek számára az eltussolás kultúrája nem múlt, amin túl kell lépni - ez még mindig egy olyan stratégia, amelyet igyekeznek fenntartani.

Mi az InfoVaticana-nál továbbra is azt tesszük, amit mindig is tettünk: elmondjuk azokat a történeteket, amelyekről mások inkább hallgatnak. Mert ha a mai találkozás bebizonyított valamit, akkor az az, hogy egyesek nagyon félnek attól, hogy mi mindent fedhetünk még fel.

forrás: https://infovaticana.com/2025/05/05/cronica-romana-un-encuentro-con-james-martin-y-austin-ivereigh-que-delata-su-candidato-a-papa/


Real Time Web Analytics