Fényképek Kabar Sándor atya albumából





Az 1947-48-as Boldogasszony-évben 1948 augusztus 15-én a Nagyboldogasszony ünnepére feldiszített esztergomi Bazilika



Ugyanazon a napon szentségimádás a Bazilikában



A szentségimádáson részt vett Mindszenty bíboros, hercegprímás is, ő látható a kép bal oldalán. A diakónusok a szeminárium tanárai voltak.

Mindszenty bíboros, könyörögj érettünk!



Az oltárnál középen Mindszenty bíboros



Az oltárnál középen Mindszenty bíboros, a kép előterében Béres István, a kórus vezetője



Próbál az 5 szólam. Az esztergomi szeminárium kispapjai, 1948. A képen balról jobbra Béres György, Gyurkovics Tamás, Gyüre István, Kovács Tibor, Berkes György.



A régi esztergomi szeminárium (Szent Istvánról nevezett Esztergomi Õsrégi Papnevelõ Intézet) kispapjainak az előadásában Calderon: A nagy világszínház c. misztériumjátékának a zárójelenete. Az előadás a szeminárium színpadán volt, a díszteremben, valamikor 1950 karácsonya után.



Ugyancsak ebből az előadásból a Paraszt (Weibl Lipót) és a Halál (Futó Károly) jelenete.



A Grotta a régi szeminárium kertjében, balról látszik a Bazilika oldala. A kispapok saját kezűleg építették fel a háború után. Fogadalmi Lourdes-i Grotta volt. Bele is volt vésve latinul, talán még most is olvasható, Erdős Matyi bácsi fogalmazta meg: "In bello quos es tuta, exsolvimus haec vota." Magyarul: "Akiknek a háborúban menedéke voltál, biztonsága voltál, azok teljesitették a fogadalmukat." Mert fogadalmat tettek, ígéretet tettek a Szűzanyának, hogy ha a szemináriumot, a kispapokat megőrzi épen abban a veszedelemben, amit Esztergom az ostrom alatt átélt, akkor egy Grottát fognak építeni a Szűzanyának a szeminárium kertjében. A Grotta valamikor a negyvenes évek végén el is készült, majd miután a szeminárium épületébe beköltözött sz orosz katonai kórház, a szobrot és a lépcsőt a kispapok átmenekítették a Szatmári Irgalmas Nővérek zárdájába. A Grotta több, mint 60 évig üresen állt. 2014. május 14-én viszakerült a szobor is és a feliratot tartalmazó lépcső is az eredeti helyére. Megtekinthető a Bazilika északi oldalától nem messze a parkban.



Kispapok a szeminárium kertjében a Grotta előtt.



A régi esztergomi szeminárium régi kápolnájanak, a Szent Adalbert kápolnának az orgonája, a bejárat fölött.



Régi szentmise a régi szeminárium Szent Adalbert kápolnájában. A kápolnában jelenleg (2013) könyvtár működik, a kápolna pedig a pincében van.



Régi szentmise a régi szeminárium Szent Adalbert kápolnájában.



Papszentelés után, az esztergomi Bazilika lépcsőjén, 1951. Középen Hamvas Endre, Szeged-Csanád püspöke, esztergomi adminisztrátor, aki a szentelést végezte. A bal szélen Weibl Lipót, mellette Szabó István. A kép jobb szélén Kátai Mihály, a püspök úr balján Kabar Sándor.



Ugyancsak az 1951-es szentelés után. A püspök úr balján álló Kátai Mihály mellett Futó Károly látható.



Az 1952-es papszentelés az esztergomi Bazilikában.



Erdős Matyi bácsi ezüstmiséje 1960-ban, Epölön. Az oltárnál Matyi bácsi. tőle jobbra Schwarz-Eggenhoffer Artúr apostoli kormányzó. A felvételt a kórusról Kabar Sándor készítette.



Kirándulás az NDK-ban. Balról Kőrös József szigetközi esperes-plébános, mellette Kabar Sándor atya, majd Erdős Mátyás epöli plébános, valanmikor a 70-es évek elején.



Évfolyamtalálkozó Püskiben. Balról jobbra: Gyulai Oszkár, Futó Károly, Csermely András, Weibl Lipót, Kóter András, Kátai Miklós, Vincze Zoltán. A felvételt Kabar Sándor készítette, azért nincs a képen.



Kirándulás NDK-ban a Trabanttal. Balról jobbra: Kabar Sándor, a vendéglátó atya, Kutasi Károly és Erdős Matyi bácsi. Háttérben az Elba-völgy mögötti hegyek.


Real Time Web Analytics